Тази болест трудно се диагностицира, понеже често се бърка с гъбични инфекции. Причината е, че в зависимост от етапа на развитието на болестта, симптомите са много различни.
Колумнарис има две разновидности - бърза и бавна. Бързата ще убие рибата до 24 часа, така че в повечето случай тя ще е мъртва преди да забележите каквито и да са симптоми.
Ако рибата е все още жива и има някои от симптомите, които са изброени тук, значи се борите с бавната разновидност, която също е смъртоносна, но е възможно да се лекува, ако я хванете в ранен етап.
Обикновено, Колумнарис изглежда сякаш са избелени части от тялото на рибата. С разрастването на инфекцията, зоната покрай белите петна също започва да избледнява. Въпреки, че обикновено цветът е бял, може да изглежда жълт или оранжев.
Важно е да се отбележи, че тези петна ще бъдат плоски, а не издути или "памучени".
В следващите стадии, бактерията напълно може да разяде люспите и кожата на рибата. В този етап, кожата се цепи, люспите побеляват и падат. На този етап, обикновено заболяването се разпознава погрешно като гъбички.
След като бактерията продължи да яде кожата на рибата, се разкрива мускулът отдолу, който изглежда ярко червен и кървав. Ако не се лекува, Колумнарис ще прояде дупка в рибата. Това може да се случи по всяка част на тялото. По-рядко, инфекцията се появява като кръгло петно отгоре, зад главата на рибата.
Колумнарис може да започне и като устна инфекция. Тогава устните на рибата изглеждат избледнели. С напредването му, той изяжда кожата покрай устата и тя започва да се бели. Често това се разпознава грешно като гъбички в устата.
Колумнарис може да зарази и хрилете, като ги кара да кървят. Това е почти невъзможно да се забележи, докато рибата е в аквариума. Повечето хора забелязват това чак след като рибата умре. С разяждането на хрилете, рибата започва да диша по-трудно. В резултат, дишането става учестено и отива по-близо до повърхността на водата.
Имайте в предвид, че поради спада в имунитета на рибите е много вероятно те да се заразят едновременно и с други болести. Например тази плата страда едновременно от Колумнарис и Ихтио.
Най-добре е веднага да отделите рибата със симптоми в отделен "болничен" аквариум. Това помага по няколко начина:
Както при всяка друга болст, най-добрите резултати се постигат при добри показатели на водата. Проверете pH, амоняк, нитрит, нитрат, KH и GH. Не само, че по-добрите условия помагат на рибата да оздравее, но и някои от тези показатели указват влияние върху начина, по който лекарствата действат.
Колумнарис обича топлината. Колкото по-топло е, толкова по-бързо се размножава.
Идеална температура би била под 24 градуса. Понижаването на температурата трябва да стане БАВНО. Рибите са чувствителни към резки промени в температурите. Понижавайте температурата с 1 градус на всеки час, докато достигнете желаната температура.
Проверете коя е най-ниската температура, която рибите Ви толерират и изберете нея.
Лечението се провежда с комбинация от антибиотици (един с активна съставка нитрофуразон (пр. Furnol на JBL) и един - с канамицин (пр. KanaPlex на SeaChem). Едновременно с антибиотика могат да се правят и бани с метиленово синьо, калиев перманганат и сол.
Система на прилагане:
В по-тежки случаи, ако болестта продължава, може да се наложи да повторите системата втори път.
Храна, съдържаща (напоена) с окситетрациклин също е ефективна за вътрешни инфекции. Калиевият перманганат, медният сулфат и перхидролът също могат да бъдат прилагани външно, с памук, при по-големи риби 2-3 пъти на ден, като внимавате да не проникне в хрилете или очите.