Ichthyophthirius multifiliis е ектопаразит, който засяга сладководните риби. Ихтио-то е едно от най-често срещаните заболявания при рибите. Появява се върху тялото, хрилете, перките или опашката на рибата под формата на бяла точка с диаметър около един милиметър. Може да се появи в аквариума чрез добавянето на нови риби, оборудване (от друг водоем), растения и други. След като организмът влезе в голям обем вода е трудно да се контролира, поради бързият репродуктивен цикъл и уникалните си етапи на живота. Ако не бъде контролиран, смъртността при рибите е 100%. С внимателно лечение, болестта може да се контролира, но често има загубени риби, налагат се множество процедури, както и добавянето на химикали.
Ектопаразитът уврежда хрилете и кожата, докато прониква в тъканта. Тежките инфекции водят до увреждане на здравето и смърт. Увредените хриле намалят респираторната ефективност на рибата, което намаля приемът й на кислород от водата. Това кара рибата да плува по-високо в аквариума, опитвайки се да си набави повече кислород.
Етапи на развитие:
Предполага се, че в почти всеки сладководен аквариум има такъв организъм. Това, което подтиква рибата към разболяване всъщност е спад в имунитета, предизвикан от промяна в температурата или качеството на водата, стрес, амоняк, нитрити или високи съдържания на нитрати.
При всеки метод за лечение трябва да се има в предвид видът риба (някои не толерират определени лекарства), колко от рибите са потърпевши, както и размера и видът на средата, в които са. Температурата определя колко бързо се размножават паразитите, така че увеличаването й може да ускори цикълът им, което ще позволи да бъде унищожен паразитът в капсулираната си форма (извън рибата). Температури от около 30°C спират процесът на размножаване.
Ако ихтио-то бъде открито преди да стане сериозно, има различни подходи. Първият начин е обикновено с формалин, малахитово зелено или комбинация от двете. Мед, метиленово синьо, бани в калиев перманганат или аквариумни соли също могат да се използват, но продуктите с формалин и малахитово зелено обикновено са по-ефикасни.
След размножаването на паразита, той трябва да се прикрепи към рибка в рамките на 48 часа. Ако това не се случи, той умира. Ето защо, ефективен начин да се изчисти цял аквариум от ихтио е като се премахнат всички риби за определено време. При 30 градуса и при отсъствието на живи създания, след 3 дни можете да бъдете сигурно, че него няма живи паразити. Това решение е подходящо, когато рибите са малко или размерът на аквариума е голям.
Повишаването на температурата може да бъде много ефикасно и може да се комбинира с други методи. То, обаче може да се прилага само, ако рибите могат да понесат високите температури. Дори за кратък период, повишаването на температурата е добра идея, понеже това ще ускори жизненият цикъл на паразита - ще го прекара през стадий извън рибите, а точно тогава е най-уязвим.
Аквариумна сол (3-5 грама на литър) в продължение на две седмици може да се използва за третирането на по-леки случаи. Имайте в предвид, обаче, че някои сладководни риби, както и някои дънни риби са по-чувствителни към солта. Въпреки, че някои хора го предлагат, не използвайте сол постоянно. Продължителното използване може да предразположи паразита да развие устойчивост към солта.
Препаратите включват формалин, малахитово зелено, метиленово синьо, меден сулфат и калиев перманганат. Този вид лечение е ефективен само срещу свободно плуващите паразити. Повишаването на температурата ще накара паразита да мине през този стадии.
Формалинът е често срещано и ефикасно лечение за този паразит, но трябва да вземете някои неща в предвид. Първо, избягвайте да го вдишвате при добавянето му във вода, както и допир с кожата. Формалинът премахва кислорода от водата и във високи концентрации може да нарани хрилете на рибите, така че е препоръчително да добавите източник на кислород в аквариума по време на лечението.
Медта също е често срещано и ефекасно лечение. Трябва, обаче да знаете три неща:
Метиленовото синьо е ефикасно, но се счита за "остаряло" лекарство, заради влиянието върху полезните бактерии в аквариума, като в резултат предизвиква токсични нива на амоняк и нитрит.
Често срещана форма на формалин+малахитово зелено+метиленово синьо е FMC/CMF (или други комбинации), както и Sera Costapur, SeaChem ParaGuard и други.
Винаги следвайте инструкциите на опаковката при лечение с подобни препарати.